24 Tem 2010

gerdek gecesine az kaldı sabredin aslanlarım

Millet ne evlenmeye meraklıymış arkadaşım bir haftadır evde oturamadım o düğün senin bu kına benim gezmekten.
Gitsen bir dert gitmesen bir dert.Geline,damada 105 tl'den altın takmaktan,üç yıldır üzerimden çıkmayan kıyafetlerle dolaşıyorum ortalarda az önce farkettim kaç gündür üstümde duran elbisenin yan tarafının kocaman yırtıldığını heyt be dedim.Anneme göre ben hiç evlenmeyeceğim için o düğünlere gidip altın takmamın hiçbir mantığı yokmuş,nasıl olsa o altınlar geri gelmezmiş.Böylede bir şey varmış ben takıyorum ama bunu elbet bana geri takacaksınız diye...
Geçen hafta en yakın arkadaşımı evlendirdim Gelibolu'da.1 yıldır mutlu mesut süren beraberlikleri düğün dernek arasında nasıl bozulmuş,aileler birbirine girmiş bir ton olay olmuş.Yok kınada annanem senin avcuna altın koydu sen onu tam bana verecekken senin o mendebur anan geldi aldı ama o altın geri dönmedi diye bas bas bağrınıp duruyorlardı.
Altın işi zor iş azizim her yere taş koyar,her kapıyı açar,bir çok kapıyıda kapar valla ben bunu farkettim.Evlenecek çiftler bu altın muhabbetinden uzak dursun ne olur ne olmaz.
Kız almak diye bir şey varmış,gelenek görenek cahili olduğum için yeni öğrendim.
Böyle düğün günü kuaföre gidiosun süsleniyorsun ediyorsun sonra fotoğrafçıya gidiyorsun sonsuza kadar sürecek gibi görünen gülümsemeler,tatlı kahkahalar,türlü saçma sapan pozlar eşliğinde fotoğraf çektiriyorsun sonra gelin evine gidiyorsun.
Hah orda imam nikahı kıyılıyor işte,hoca geliyor diyor sen bu karıyı boşarsan ne vereceksin misal diyorsun 5 inek vericem sonra üç defa kabul ettim diyorsun sonra üstüne bir fatiha oldu bitti. Ayrıca yeri gelmişken herkes "fatiha" ezberlemeli çok önemli bir dua bence.
Hah sonra bu kız almak devreye giriyor.Damat tarafı dışarı çıkıyor.Bir kolda kız tarafından bir büyük diğer kolda hoca dualarla dışarı çıkıyorsun.Küçük tüllere koyulmuş buğday ve bozuk para boca ediliyor kafandan aşağı ve gelin arabasına biniyorsun.Ve damat tarafı davul zurna çaldıra çaldıra götürüyor gelini damat evine,gelinde ağlıyor.
Şimdi bunları neden anlattım.
Hah,eğer siz gelinin en yakın arkadaşıysanız o damat evine beraber gidiyorsunuz gelinin yanında. Damat evine gelindiğinde arkadaşınızı o arabadan çıkartmayın.Yapışın kemere.Ne kadar para isterseniz veriyorlar valla. Üç düğüne yetecek altın parası aldım resmen ben.
Bir kaç saat sonra bir düğüne daha katılacağım için şimdi hazırlanmalıyım annem sürekli başımda hadi hadi diyor.Malum evde kalmış bekar kızlar en güzel elbiselerini giyip boy göstererek salınıp durmalı ortalarda düğün yerinde.

Hepinizin gözlerinden öperim.

Hiç yorum yok: